1. Back

2020-04-07 - Warszawa

ALSO uruchomiło nowy program lojalnościowy dla klientów w Polsce

W ALSO nagradzamy lojalność. Po miesiącach intensywnych przygotowań, nasz nowy program lojalnościowy – ALSO Bonus Club – wystartował również w Polsce. Zarejestrowani Klienci z sektora SMB mogą zdobywać Punkty Bonus, kupując w ALSO Webshop objęte promocją produkty z portfolio wiodących vendorów. Zebrane punkty można wymienić na ponad 1200 różnych nagród dostępnych w sklepie z prezentami ALSO Bonus Club.

Program lojalnościowy oferuje nie tylko bardzo ciekawe promocje, lecz także zapewnia resellerom pełną elastyczność w zakresie wykorzystania zdobytych Punktów Bonus. Mogą wymienić je na nagrody od razu, lub zbierać przez dłuższy czas, aby zdobyć prezenty o większej wartości. By zostać członkiem ALSO Bonus Club, klienci ALSO Polska mogą bezpłatnie się zarejestrować. „Nowym programem lojalnościowym chcielibyśmy podziękować naszym lojalnym klientom z sektora SMB za ich zaufanie i to, że prowadzą swój biznes we współpracy z nami”, tłumaczy Hanna Osetek-Pasquet, Chief Customer Officer w ALSO Polska.

Resellerzy mogą znaleźć biorące udział w programie produkty w sklepie internetowym ALSO Webshop. Znajdują się tam także informacje o tym, ile punktów bonusowych można zdobyć za ich zakup. „Pierwsze opinie, które otrzymaliśmy już od naszych klientów, są bardzo pozytywne. Co istotne, liczba rejestracji w ALSO Bonus Club systematycznie rośnie. Będziemy nadal pracować nad programem, oferując nowe, interesujące promocje aby umocnić relacje i zacieśnić współpracę z naszymi resellerami”, podsumowuje Hanna Osetek-Pasquet.

W najbliższych miesiącach Grupa ALSO będzie kontynuować rozwój programu ALSO Bonus Club w całej Grupie.

Więcej informacji o ALSO Bonus Club i procesie rejestracji:

https://www.also.com/ec/cms5/pl_5410/5410/informacje/bonus-club/index.jsp

Link do pliku pdf z informacją prasową

Kontakt

Kontakt dla prasy:

Michał Borkowski
+48 22 275 72 41
Michal.Borkowski@also.com