HP EliteBook - kas on ikka nii hea nagu reklaamitakse?

HP sülearvuti turvaomaduste erapooletu analüüs

Arvustuse autor: Cybers (endine Security Software)Meil on hea meel jagada Sinuga täiesti erapooletut analüüsi HP EliteBooki turvaomaduste kohta. NB! Järgnev jutt ei ole tüüpiline müügiartikkel, vaid täiesti aus analüüs erapooletult osapoolelt, et tuua Sinuni HP EliteBooki head ja vead. Heida kindlasti pilk peale!

KÄSITLETAVAD TEEMAD

  • Riistvaralised turvalahendused
  • Tarkvaralised turvalahendused
  • Tarkvarauuendused
  • Kommentaarid - kodu ja väikekontori kasutajatele
  • Kommentaarid - suurettevõtete kasutajatele
  • Mida sellest analüüsist kaasa võtta?
  • Võta meiega ühendust

Uut arvutit esmakordselt käivitades on alati väike ärevus, et kui palju siis seekord erinevat lisatarkvara tootja poolt on eelpaigaldatud, kui palju sellest on kasutu (bloatware) või kas on ehk ka midagi kasulikku. Loosung „Turvaline riistvara ja kihiline tarkvaraline kaitse“ tundub intrigeeriv, kuna pigem ootaks äriklassi arvutite puhul kasulikke lisaprogramme. Nendegi puhul on sage eelarvamus, et need ei ole väga kasutajasõbralikud või vajalikud.

HP arvutis on täiustatud turvalahendused kaitsmaks, tuvastamaks ja taastamaks küberrünnetest enne kui need saavad reaalseks probleemiks.

HP Elite PC sülearvutid on disainitud ja ehitatud turvalisteks, kasutades mitmekihilist riistvaralist ja tarkvaralist kaitset kõikvõimalike küberohtude vastu.

Turvalisuse aspektist vaatame järgmisi omadusi:

  • riistvaralised turvalahendused;
  • tarkvaralised turvalahendused;
  • tarkvara uuendused.

RIISTVARALISED TURVALAHENDUSED

Kõige lihtsam turvalisa on „HP Privacy Camera“, ehk lihtne kaamera katik, millega saab sisemise kaamera kinni katta välistamaks kõik võimalused, et arvutisse tunginud häkker või meie endi poolt tehtud seadistuse viga võiks meie turvalisust kahjustada.

Valitud HP sülearvuti mudelid on varustatud HP Sure View ekraanisisese turvafiltriga, mis raskendab oluliselt meie kõrval või taga seisvatel inimestel salaja ekraanil toimuvat piiluda. Jääb ära tülika ekraanifiltri paigaldamine ja funktsiooni lubamine-keelamine on vaid klahvikombinatsiooni kaugusel. Selle funktsiooni ainus puudus on kerge värelus ekraanil, kui funktsioon aktiveeritakse.

Keerukamad turvalahendused põhinevad HP Endpoint Security Controller riistvaralisel moodulil.

HP Sure Start – lihtsustatult on tegu BIOS tarkvara ja arvuti riistvara seadeid kaitsva funktsionaalsusega. Eraldi riistvara moodul kontrollib nii arvuti käivitamisel kui ka töötamise ajal BIOS tarkvara olekut ja arvuti seadeid ning kui avastatakse lubamatud muudatused, siis taastatakse esialgsed seaded või halvemal juhul tehakse arvutile algkäivitus algseteseadetega. See funktsionaalsus hoiab ära „cold boot“ ründed ja katsed panna arvutit laadima mitte ettenähtud algkoodi. See funktsionaalsus rakendus ka testimise käigus: arvutit erinevate pahavaradega rünnates arvuti teatas, et BIOS seadeid on lubamatult muudetud ning arvuti tegi alglaadimise algsete seadetega.

HP Sure Run on hübriidlahendus, mis koosneb nii riist- ka tarkvaralisest komponendist ja kaitseb arvutis töötavaid programme lubamatu sulgemise eest, sageli on pahavara esmane katse on välja lülitada turvalisust tagavad tarkvaralised rakendused. „HP Sure Run“ on riistvaras realiseeritud turvafunktsioon, mis kontrollib Windowsi jaoks kriitiliste teenuste tööd ning ründe korral taastatakse teenuste toimivus automaatselt ning informeeritakse kasutajat. Tegu on osaliselt tarkvaralise lahendusega, mis tähendab, et funktsionaalsuse toimimiseks on vajalik installeerida HP Sure Run agent, mis on saadaval aga vaid uuematele Windows 10 platvormidele. Meie katses tuvastati kõik Windowsile olulised teenused ja ka lisatud viirustõrje programmid korrektselt, kuid kaitset vajavaid programme saab ka käsitsi vajadusel lisada.

TARKVARALISED TURVALAHENDUSED

Turvaliseks disainitud riistvarast jääb aga väheks ja seetõttu on rakendatud HP sülearvutis kihilist kaitset lisaks ka Windowsis endas.

HP Client Security on paroolide ning teiste turvatunnuste haldamiseks ja kasutamiseks mõeldud programm (vaata kõrvalolevat pilti "Erinevate autentimisvahendite nimistu"). Tänapäeval on tungivalt soovitatav kasutada mitmetasemelist autentimist: midagi, mida sa tead (parool, PIN) ja midagi, mis sul on (sõrmejälg, kiipkaart jne.). „HP Client Security“ on sobilik programm selle kõige haldamiseks ning ka vastava autentimise Windowsis sisse ning välja lülitamiseks. Selle programmi kasutuselevõtul tuleb pisut aega varuda ja põhifunktsioonid selgeks tegeha, vastasel korral võib juhtuda, et arvutisse sisse ei saa enam logida. Proovisime erinevaid autentimise viise ja kõik toimis kenasti. Mugav oli arvuti sisselülitamisel kohe küsitav parool ja siis automaatne Windowsi sisse logimine. Kõhklust tekitab fakt, et „HP Client Security“ ja „Windows Hello“ ei toimi samaaegselt ja see võib pärssida Windowsi funktsionaalsust.

Järgmised kaks lisatud turvalahendust on ambitsioonikad ja tavaliselt ei oskaks neid isegi oodata tootja poolt eelpaigaldatuna, sest tegu on täiesti iseseisvate turvalahendustega, mis üldjuhul müüakse lisaks.

HP Sure Click – tarkvaraline virtualiseerimislaadne lahendus, kus on toetatud veebilehitseja käivitatakse eraldi virtuaalses (eraldatud) keskkonnas sedasi, et kõik seal juhtuv ei mõjuta arvuti tööd ega turvalisust. Tegu on eraldi tarkvaraga ( Bromium), mille HP hiljuti soetas. Rakendus töötab vaid Windows 10 operatsioonisüsteemil ning toetab Internet Explorerit, Google Chrome ja Chromiumi ning nendes lehitsejates avatud PDF, Word, Excel ning Powerpoint rakendustega.

Veebilehed jagunevad headeks/halbadeks, usaldusväärseteks/kahtlasteks ning halvad ja kahtlased veebilehed käivitatakse virtuaalses keskkonnas töötavas veebilehitsejas. Kõik kahtlane jääb virtuaal-veebilehitsejasse ja peale veebilehitseja sulgemist likvideeritakse sootuks, reaalne arvuti aga jääb kahjustamata. Selline turvalahendus on väga efektiivne ning tuttavaid veebilehti saab avada nii nagu seni.

Kuna tegu on tarkvaratootega, mis sõltub suurel määral Windows 10-st siis võivad tekkida erinevad probleemid Windows 10 uuenduste järgselt.

Esmane kasutajakogemus on igati positiivne ja tõrkeid ei esinenud. Chromiumi ja Internter Exploreri kaitsmine oli selgelt arusaadav, ning kontrollitav „Live View“ vahendusel. Kuna Chrome kasutas Sure Click „pluginat“, siis sellest tulenevalt ei olnud katse rakendumisest arusaamine nii selge. Üllataval kombel ei olnud märgata arvuti aeglasemaks muutumist ega muid kõrvalnähte. Igati kasulik programm ja miinimumina võiks soovitada seda juhtudel, kui teadlikult netis ringi surfata ja tundmatuid lehti külastada.

HP Sure Sense – oma olemuselt on see moodne viirustõrejeprogramm, mis ei vaja regulaarseid uuendusi. Tegu on HP poolt bränditud DeepInstinct tootel baseeruva tehisintellekti kasutava viirustõrje lahendusega ning see leid on kõige üllatavam. HP usub, et 99 protsenti tundmatust pahavarast tuvastatakse 20 millisekundiga. Selle sammuga soovib HP aidata väikseid firmasid, kellel tavaliselt ei piisa ressursse, et tegeleda küberturvalisuse küsimustega, kuid ostes uue HP sülearvuti, on kõik esmavajalik juba olemas. HP Sure Sense ekraanivaade on toodud pildil "HP Sure Sense viirusetõrjeprogrammi avaleht".

Programm sisaldab kõiki funktsioone, mida tavalisest viirustõrjeprogrammist oodata oskame. Moodsatel viirustõrjeprogrammidel puudub vahel võimalus arvutile täis kontroll teha, siis HP Sure Sense-l on ka see täiesti olemas ning täiskontrolli tegemisel jõudluse langust ei täheldanud. Meie poolt kasutatud pahavara näidised leiti ka ilusti üles. Natuke segaseks jäi Windows Defenderi ja HP Sure Sense koostoimimine, üksteist nad otseselt ei seganud, kuid mõne pahavara eemaldamine oli konfliktist tingituna takistatud. Tootja kodulehelt ei leidnud ka infot nende koostoimimise kohta.

TARKVARAUUENDUSED

Äärmiselt oluline osa arvuti kaitsmisel küberohtude vastu on aegsasti uuendatud tarkvara. Et uuendused oleksid tehtud, peab see kasutajale olema võimalikult lihtne ja automaatne.

HP Support Assistant – on tarkvara komponent, mis kontrollib pidevalt erinevate HP tarkvarakomponentide kaasajastus ja vajadusel kas paigaldab ise uuendused või informeerib kasutajat uuendustest. Lisafunktsionaalsusena on võimalik jälgida ka teisi sülearvutiga ühendatud HP seadmeid. Samuti kuvatakse automaatselt konkreetse seadmega seostuvat tehnilist abiinfot. HP Support Assistant ekraanivaade on toodud kõrvaloleval pildil "HP Support Assistant programmi seadmete vaade".

HP Sure Recovery – on arvuti operatsioonisüsteemi alghäälestamise funktsionaalsus. HP sülearvuti puhul see väga mugavalt lahendatud, pakkudes võimalust kaasajastatud operatsioonisüsteemi laadimiseks HP kodulehelt koos vajalike draiverite ja lisadega. Pole vaja muretseda, kas ja kust saab vajalikud installikad või draiverid – sisened arvuti BIOS-esse, valid operatsioonisüsteemi taastamise ja mõne aja pärast on see tehtud. Seda funktsiooni on suhteliselt harva tarvis, kuid seda saab kasutada mõnest turvaintsidendist taastamiseks või värske operatsioonisüsteemi paigaldamiseks. Selle funktsionaalsuse puhul peab kindlasti kasutajaid hoiatama, et andmete varukoopia tegemine on kasutaja vastutus ja peale Windows operatsioonisüsteemi uuesti paigaldamist on kõik andmed arvutist kadunud.

KOMMENTAARID KODU JA VÄIKEKONTORI KASUTAJATELE

HP sülearvutiga kaasas olevad turvafunktsioonid muljetavaldavad ja täiesti asjakohased ning alternatiive peaks ostma juba lisaks. Mõned HP poolt pakutavad turvameetmed vajavad natuke rohkem tähelepanu või ettevalmistust, et pakutavaid võimalusi kasutada.

Esmane soovitus oleks läbi mõelda andmete arhiveerimise lahendus ja seda eelkõige andmete seisukohast. Küsimus võiks olla püstitatud sedasi, et mis juhtub ja mis oleksid esmased sammud, kui arvuti kõvaketas läheb täiesti rikki või arvuti kaob sootuks.

Näiteks kui kasutada „HP Sure Recovery“ funktsiooni, mille abil saab mugavalt teha Windowsile algpaigalduse, siis kuidas oleks võimalik taastada seadmes olevad andmed. Või kui kaitstud on arvuti ja andmed arvuti kadumise puhul.

HP arvutit kasutusele võttes tuleks tutvuda erinevate turvafunktsioonidega ja need endale sobivalt kohandada, vajadusel paludes spetsialisti abi.

KOMMENTAARID SUURETTEVÕTETE KASUTAJATELE

Suurtes ettevõtetes on arvutite haldus ja varukoopiate tegemine üldjuhul korrektselt lahendatud ja lõppkasutaja ei pea selliste asjade pärast muretsema. Huvi võiks pakkuda „HP Sure Recovery“, mis võimaldab teha Windows operatsioonisüsteemi paigaldust, kui seda ei ole ettevõttes lahendatud teiste vahenditega. Positiivne on, et kõiki HP poolt tutvustatud turvalahendusi saab keskselt hallata API või Microsoft SCCM lahendusega. See avardab oluliselt kasulike kasutusjuhte ning lihtsustab nende haldust suurtes ettevõtetes.

HP Sure Click ja HP Sure Sense on piisavalt võimekad lahendused kasutamaks neid ka suures ettevõttes, kuid neil mõlemalt tootel puudub suurettevõtete poolt soovitav halduse funktsionaalsus.

MIDA SELLEST ANALÜÜSIST KAASA VÕTTA?

HP on toonud turule korralike turvafunktsioonidega sülearvuti, kus mõned turvafunktsioonid on sarnased konkurentidega, kuid täiesti uueks tasemeks võib lugeda täisväärtusliku viirustõrjeprogrammi ja veebilehitsejate kaitseprogrammi olemasolu sülearvuti hinna sees, ilma lisakulutusi tegemata. See on igati pädev kriteerium ostuotsuse tegemisel ja kindlasti on see paras väljakutse HP konkurentidele. HP poolt pakutav võimaldab kindlasti muuta HP sülearvuti kasutamist oluliselt turvalisemaks.

VALI OMALE VÄLJA SOBIV EliteBook

Tekkis küsimusi?
marko.simberg@also.com >> või halis.saar@also.com >>