1.4.2026

ALSO: Osinkoa korotettu 14. kertaa peräkkäin

Osinko 5,30 Sveitsin frangia, +657 % vuodesta 2011 lähtien

Yhtiökokouksessa 18. maaliskuuta 2026 hyväksyttiin osingon korottaminen 0,20 Sveitsin frangilla. Osinko on nyt 5,30 Sveitsin frangia per osake ja se maksetaan osakkeenomistajille 24. maaliskuuta 2026.

Lisäksi kokouksessa hyväksyttiin kaikki muut hallitukselle tehdyt esitykset suurella enemmistöllä, vuoden 2025 vuosikertomus vahvistettiin ja konsernin johdon sekä hallituksen jäsenille myönnettiin vastuuvapaus. Peter Athanas, Walter P.J. Droege, Ernest-W. Droege, Thomas Fürer, Frank Tanski ja hallituksen puheenjohtaja Gustavo Möller-Hergt valittiin uudelleen tulevalle kaudelle.

"Yhtiökokouksessa nostettiin huomioon viime vuoden menestys ja korostettiin luottamusta ALSOon ja sen liiketoimintamalleihin. Strategian johdonmukaisen toteuttamisen sekä käyttöpääoman tarkan hallinnan ansiosta yhtiö pystyy jatkossakin aktiivisesti hyödyntämään IT-markkinoiden tarjoamia mahdollisuuksia." sanoi Gustavo Möller-Hergt, ALSO Holding AG:n (SIX: ALSN) hallituksen puheenjohtaja.

Lisätietoja

Kilian Maier
+41 76 570 11 60
kilian.maier@also.com