1. cofnij

Informacja Prasowa

Integracja Grupy ALSO – InterLink pozostanie głównym system sprzedażowym

InterLink, będący od lat jedną z wiodących platform e-commerce B2B w Polsce, pozostanie głównym system sprzedażowym dla wszystkich klientów Grupy ALSO w naszym kraju. Po integracji nowych spółek z ALSO Polska, zostanie zaimplementowana unowocześniona wersja narzędzia. Decyzja podyktowana została unikatowymi funkcjonalnościami systemu. Stanowi także ukłon wobec oczekiwań resellerów i integratorów korzystających do tej pory z InterLinka.

W dobie cyfryzacji szereg aktywności człowieka przenosi się do sieci. Dotyczy to także tak istotnego obszaru, jak zakupy. I chociaż o e-commerce mówi i pisze się najczęściej w kontekście rynku B2C, handel przez Internet to obecnie podstawa funkcjonowaniu wielu globalnych i polskich przedsiębiorstw z sektora B2B. Sprzedaż online generuje cały szereg przewag konkurencyjnych, jak elastyczność w tworzeniu bieżącej oferty handlowej, zminimalizowanie kosztów prowadzenia działalności, automatyzacja części procesów sprzedażowych czy precyzyjne targetowanie przekazów reklamowych.

Takie, i wiele innych, funkcjonalności zapewniają nowoczesne platformy sprzedażowe B2B, bez których działalność w konkurencyjnym otoczeniu biznesowym byłaby dziś w zasadzie niemożliwa. Doskonałym przykładem jest tu InterLink – podstawowe narzędzie e-commerce wykorzystywane przez nowe spółki zależne ALSO, będące częścią Grupy od lipca 2019 roku. Decyzją zarządu grupy ALSO Holding platforma InterLink pozostanie podstawowym system sprzedażowym spółki ALSO w Polsce.

Składa w swoim domu maklerskim dyspozycję blokady akcji oraz zlecenie sprzedaży akcji, uzyskując świadectwo depozytowe; zgłasza się osobiście z dowodem osobistym w oddziale Santander Biuro Maklerskie, Domu Maklerskiego BOŚ S.A. lub Domu Maklerskiego mBanku (wskazanym w treści Wezwania) i składa zapis na sprzedaż akcji załączając oryginał świadectwa depozytowego.

– Przez lata funkcjonowania na rynku e-commerce B2B InterLink stał się niemal legendą w obszarze elektronicznych platform obsługi klientów. Już samo to sprawia, że warto utrzymać takie narzędzie. Niemniej o naszej decyzji zdecydował nie tyle sentyment, co względy praktyczne – wyjaśnia Hanna Osetek-Pasquet, Chief Operating Officer w ALSO Polska – Przede wszystkim jest to system, który doskonale znają i cenią dziesiątki tysięcy użytkowników w Polsce. Dzięki regularnym badaniom korzystających z niego klientów doskonale wiemy, które funkcjonalności są najbardziej cenione, a jakie obszary wymagają dalszej pracy. W naszej ocenie system posiada olbrzymi potencjał rozwoju, a Grupa ALSO ma odpowiednie zasoby, aby go zapewnić – dodaje.

InterLink został zaprojektowany i zbudowany nie jako zwykłe narzędzie służące wymianie handlowej przez Internet, lecz jako innowacyjna platforma umożliwiająca całościowe zarządzanie zakupami. System pozwala na kompleksową obsługę transakcji – od sprawdzania stanu magazynowego, przez składanie i kontrolowanie realizacji złożonych zamówień, aż po udostępnianie informacji o statusie rozpatrywanych reklamacji. Co więcej, w czasie rzeczywistym podaje informacje o dostępności towarów w magazynie spółki, a także oferuje szczegółowe opisy i zdjęcia produktów, konfiguratory czy też informacje o najnowszych akcjach promocyjnych dla klientów.

Wśród najważniejszych funkcjonalności platformy warto wymienić też m.in. nowoczesne, samouczące moduły wyszukiwania, zaimplementowane algorytmy sztucznej inteligencji wspomagające skuteczne dostosowywanie wyników wyszukiwania, tworzenie i edycję wielu koszyków, możliwość składania zapytań ofertowych, negocjacji cen czy obsługę faktur elektronicznych. W ramach standardowej obsługi zamawiane produkty wysyłane są do klientów w dogodnym dla nich terminie – nawet w dniu zamówienia. Czy trzeba dodawać coś więcej? Może tylko, że w opinii Klientów spółki InterLink jest jednym z najlepszych, najbardziej zaufanych i efektywnych systemów sprzedaży B2B na rynku IT w Polsce! To najlepsza rekomendacja.

Za kontakty z mediami odpowiada:

MIchał Borkowski

PR Project Manager

Telefon: +48 22 275 72 41

O ALSO Holding: ALSO Holding łączy klientów i dostawców z branży ICT. Grupa oferuje rozwiązania ponad 550 renomowanych dostawców sprzętu, oprogramowania i usług informatycznych dla ponad 100 000 klientów, którzy mogą korzystać z szerokiego spektrum zindywidualizowanych usług logistycznych, finansowych, usług IT oraz tradycyjnych usług dystrybucyjnych. ALSO udostępnia wszystkie usługi w jednym miejscu – począwszy od tworzenia złożonych środowisk IT, poprzez dostarczanie i utrzymanie sprzętu i oprogramowania, aż po zwroty, regenerację i remarketing sprzętu IT. ALSO Holding posiada swoje przedstawicielstwa w 19 krajach Europy i generuje łączną sprzedaż netto w wysokości około 9,2 mld euro. W 2018 roku Grupa zatrudniała około 4 000 pracowników. Większościowym udziałowcem ALSO Holding AG jest Grupa Droege, Düsseldorf, Niemcy. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://also.com

Wyłączenie odpowiedzialności

Niniejsza informacja prasowa zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości, które opierają się na aktualnych założeniach i prognozach zarządu ALSO. Znane i nieznane ryzyka, niewiadome i inne czynniki mogą prowadzić do istotnych różnic między stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości a faktycznym rozwojem, w szczególności wynikami, sytuacją finansową i wydajnością naszej Grupy. Grupa nie ponosi odpowiedzialności za aktualizację tych wypowiedzi lub dostosowanie ich do przyszłych wydarzeń

Dokumenty do pobrania

Informacja Prasowa w pliku pdf